A következő bő 5 évben, 2028 végéig további mintegy 6000 MW-tal bővülhet és gyakorlatilag megkétszereződhet a nagy, ipari méretű napelemparkok magyarországi beépített teljesítőképessége, derül ki a hálózati csatlakozási kapacitások kiosztására tavaly bevezetett új eljárásrend most lezáruló első közzétételi eljárásának eredményeiből. Ez még úgy is lehetségesnek tűnik, hogy a hálózati csatlakozási korlátozás bevezetését követően az erőművet, illetve energiatárolót telepíteni tervező befektetők által egyedi eljárás keretében benyújtott igények nagyobb részét, elsősorban a költségesebben csatlakoztatható telephelyekhez fűződő igényeket visszavonták a csatlakozási feltételek ismeretében, így a csatlakozási díj fajlagosan jelentősen csökkenhetett a kiinduló állapothoz képest. A csatlakozási igények lemorzsolódása miatt a fejlesztési igény is mérséklődött, így ezek a korábban tervezettnél hamarabb el tudnak készülni - közölte érdeklődésünkre a Mavir.
Összességében jelentősen nőtt az általunk megvizsgált hazai napenergia termelő társaságok árbevétele és nyeresége 2022-ben, vagyis az energiaár-krízis bedurvulásának évében az előző évhez képest - derül ki az Igazságügyi Minisztérium honlapján közzétett online beszámolókból, de az összehasonlítást és messzebb mutató következtetések levonását több tényező nehezíti. Az összevetésben elsősorban a nagyobb naperőműveket igyekeztük szerepeltetni, de az 50 MW körüli mérettartományba tartozó egységek jó része még nem kezdte meg a termelést 2022 elejéig.
A naperőművek kapcsán születő rekordok többnyire a hazai kapacitás és a napenergia-termelés gyors bővüléséről szólnak, amelyek nem csak a klímacélok, de az ország energiafüggetlenedése szempontjából is pozitív fejlemények. Ez a növekedés ugyanakkor a napelemek ingadozó, bizonyos fokig kiszámíthatatlan termelése miatt növekvő kihívást is jelent az elosztóhálózatok és az egész villamosenergia-rendszer számára. Ezt jelzi, hogy március 13-án és 25-én rekord mértékű, 1000 MW-ot meghaladó leszabályozási igény keletkezett a rendszerben, vagyis - elsősorban a hazai naperőművek előre jelzettnél magasabb termelése miatt - ilyen mértékben kellett csökkenteni az egyéb források hozzájárulását az ellátáshoz a rendszeregyensúly és ellátásbiztonság fenntartása érdekében.
A fotovoltaikus villamosenergia-termelés terjedésének egyik gátja az időjárás előrejelzések bizonytalansága, illetve az, hogy a tárolási lehetőségek még nem egészen kiforrottak. A naperőműves termelés további bővülését segíthetik a modern energiamenedzsment-megoldások egyelőre nagyban, de később akár háztartási méretben is. A Portfolio Business Podcast vendége az ALTEO két vezetője, Luczay Péter, termelésmenedzsmentért és üzletfejlesztésért felelős vezérigazgató-helyettes és Almási László, a megújuló energia alapú termelésmenedzsment üzletág vezetője.
Közel 200 MW-tal bővült a hazai naperőművek beépített teljesítőképessége az elmúlt hónap során, így az összesített fotovoltaikus (pv) kapacitás már meghaladja a 4762 MW-ot. Ha a jelenlegi tempó fennmaradna, akkor a naperőmű-kapacitás június elejére megközelítené az 5000 MW-ot, év végére pedig meghaladná a 6000 MW-ot, és belátható közelségbe kerülne az aktuális Nemzeti Energiastratégiában 2030-ra kijelölt 6500 MW-os célt.
Története messze leggyorsabb ütemű bővülését érte el az idei első negyedévben a magyarországi naperőmű-kapacitás, köszönhetően annak, hogy a háztartási méretű napelemes rendszerek és a napelemparkok is rekord sebességgel szaporodnak. A január-márciusi időszakban közel annyival nőtt a fotovoltaikus erőművek beépített teljesítőképessége, mint a tavalyi rekordévben fél év alatt.
Tovább szigorítja a hosszú távú villamosenergia-vásárlási megállapodásokhoz (power purchase agreement, PPA) kapcsolódóan, támogatási rendszereken kívül megvalósítani kívánt naperőmű-beruházások körülményeit a Robin Hood adóként közismert elvonás szerda esti váratlan megemelése. Ez a nagy energiafogyasztó vállalatok és az orosz energiafüggőség csökkentésének célja szempontjából is kedvezőtlen fejlemény.
2022 első negyedévében tovább növekedett a háztartási méretű kiserőművek (HMKE) beépített kapacitása és darabszáma, de a növekedés mértéke némileg megtorpant az előző negyedévekhez képest. A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) negyedéves adatai szerint 2022 márciusának végén összesen 141 135 napelemes háztartási méretű kiserőmű üzemelt 1 195 MW beépített kapacitással.
Az energiaipar átalakulása egy igazi sikersztorinak tűnik: messziről indult a világ, de megvan a cél, megvan a motiváció - amit most tényleg nevezhetünk sürgetőnek -, ezen kívül a saját bőrünkön látjuk és érzékeljük a haladást. Aki pedig abba is belelát, hogy milyen létező, de még piacra lépés előtti technológiát, eszközöket, szolgáltatást alkottak a mérnökök, szakemberek, kutatók, az biztosan alig várja a következő újdonságban gazdag éveket. Ebből kaptunk ízelítőt Münchenben, a héten zajlik ugyanis Európa legnagyobb energiaipari platformja egyszerre négy kiállítás keretében, több mint 1300 kiállítóval. Ezek közül az Intersolar kiállítás termeit, standjait jártuk körbe, beszélgettünk a Huawei menedzsereivel, és megbizonyosodtunk arról is, hogy a megújuló energia egyszerre képes megváltoztatni a villamosenergia-, a hő- és a közlekedési ágazat egészét.
Jövő hónapban kapcsolja be a német BayWa r.e. elnevezésű, megújuló energiával foglalkozó cég az úszó napelemjeit egy bányatavon. A gyorsan telepíthető megújuló energiaforrások - a cég szerint - az orosz fosszilis energiától való függőség megszüntetését segítik elő - írja a Reuters.
A szeles időjárásnak köszönhetően egy évtizede nem látott magasságba emelkedhetett a hazai szélerőművek januári kihasználtsága az idei év első hónapjában az elérhető hivatalos adatok szerint.
Egy innovatív megoldást alkalmazó úszó naperőmű prototípusát teszteli Magyarországon a német Schlaich Bergermann Partner nevű vállalat. A vízfelszínre telepíthető úszó naperőművekből ez lehet az első itthon, ráadásul a rendszer a tervezők szerint az iparágban bevett megoldásokhoz képest kedvezőbb tulajdonságokkal rendelkezik.
Az elmúlt években több száz megawatt beépített naperőmű-kapacitást fejlesztett Magyarországon a SolServices Kft. Hamarosan elkezdik az egyik legnagyobb ilyen hazai beruházás, az Észak-Alföldi régióban található 2x48 MW-os fejlesztés kivitelezését, de a projektek egy részének értékesítését is tervezik. A jövőben új technológiákat is meghonosítanának itthon, emellett az új üzleti területekre való belépést is tervezik – mondta el dr. Farkas Gábor, a társaság ügyvezetője.
A holland Photon Energy 2020 első negyedévére már több mint 20 MWp napenergia kapacitást fog birtokolni Magyarországon, mellyel az ország legnagyobb napelemparkkal rendelkező szereplői közé fog tartozni. Azonban a társaságnak nagyon ambiciózusak a tervei, 2021-re a magyar fotovoltaikus portfolio kapacitása elérheti a 75 MWp-t.
A Photon Energy nyolc fotovoltaikus erőművet épített és csatlakoztatott a villamosenergia-hálózathoz Monoron, összesen 5,6 MWp kapacitással. Az erőművekkel a Photon Energy saját portfóliója 44,8 MWp-ra bővül, a nyolc erőmű éves bevétele várhatóan 680 000 EUR lesz.
A China National Machinery Import & Export Corporation (CMC) egy közel 100 MW-os naperőmű építését kezdi meg Kaposváron, amely Közép-Európa legnagyobb ilyen típusú beruházása lesz.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Megvette az Alpha Bank Romania többségi részvénycsomagját, ami döntő lépés.
Az orosz-ukrán háború végkimenetele is múlhat az amerikai szavazókon.
A Tesla-főnök korábban demokrata szavazó volt.
A vártnál gyászosabb GDP-adat a forintot is megütötte.